Statistikk fra Fagerli: Mange og lange tradisjoner med Skeid

Skeid mot Lillestrøm er mer historikk enn de fleste er klar over. Det er ikke få høydepunkter i norsk fotball mellom de to klubbene opp gjennom tidene.

Annonse:

For det kryr av historiske oppgjør med de rød og blå fra Torshov og LSK. Det skulle gå ni oppgjør før LSK omsider klarte å slå Oslo-laget i serie eller cup.

1955: Cupfinale – Skeid – LSK 5-0

1958: Cupfinale – Skeid – LSK 1-0

1959: Aller første LSK-seier. 10. mai (nesten på datoen): LSK – Skeid 1-0.

Så i 1961 på Åråsen i siste serierunde. Rent bunnoppgjør på Åråsen. Skeid vant 3-0 og sendte LSK ned til nivå 2. Keeperlegenden Kjell Kaspersen stoppet alt.

Da Bjørge ble LSK-fan

1973: 4. runde i cupen – Skeid – LSK 0-5. Skeid med fem landslagsspillere ble knust av LSK fra nivå 3. Det var kampen NRKs Bjørge Lillelien forelsket seg i Tom Lund og LSK. «Tom Lund var som en glitrende primadonna i en musikal på Broadway, sagt i beste mening», sa NRK-legenden på radio. «Det finnes gledesstunder i norsk fotball. Frankrike - Norge 0-1, Barcelona – Lyn 2-2, og i kveld; Skeid – Lillestrøm 0-5, Takk for oppvisningen. Deres ærbødige Bjørge Lillelien». Lød det på eteren for snart 52 år siden. Da man måtte ty til radio og ikke TV live.

1975: LSK – Skeid 0-1. LSK var nyopprykket og ubeseiret serieleder. Tapte som i 1961 mot nettopp Skeid på Åråsen. Hjemmetap i siste toppseriekamp og gikk på første toppserietap på Åråsen, 14 år o det mot samme klubb!

1975: Skeid – LSK 0-3. På grunn av skade på Tom Lund i en kamp i Fredrikstad, ble LSK redusert, og vant ikke en kamp før Tommy var tilbake. Først utpå senhøsten tok LSK to poeng på Ullevaal, og fornyet kontrakten.

Da LSK-hatet oppstod

1976/1977. LSK hentet Tor Egil Johansen fra Skeid. Året etter fulgte Jan Birkelund og Georg Hammer etter. LSK endte opp med to seriegull og et cupmesterskap, og ble hatet både i Oslo og resten av landet.

1975-1996: Ti oppgjør lagene imellom endte med sju seirer til LSK og tre uavgjorte

1996-1999: LSK slo Skeid 5-0 på Åråsen. Året etter vant Skeid 5-1 på Ullevaal. Men utrolig kamp i 1999 – 4-4 på Ullevaal da begge lag scoret hvert sitt på overtid.

2002: Skeid overrasket og vant 1-0 i cupen på Åråsen.

2021: Skeid – LSK 1-2 i cupen. Thomas Lehne Olsen avgjorde på overtid.

Første seriekamp på 26 år

Dette er første seriekamp lagene imellom siden 1999. LSK er serieleder uten nederlag, mens Skeid er uten poeng etter fem seriekamper.

LSK og Skeid har møttes i 29 serie- og cupkamper siden 1953. LSK har vunnet 12 mot Skeid sine 10. De øvrige sju er endt likt.

Nordre Åsen tilbake i 1972

Tidligere har alle seriekampene i Oslo mellom Skeid og LSK blitt spilt på enten Bislett eller Ullevaal. I 1972 møttes lagene til treningskamp på Nordre Åsens grusbane. Skeid fra øverste nivå, LSK langt nede på nivå tre. Tom Lund var i storslag med landlagsjef George Curtis på sidelinja. Han lot seg begeistre også over en av LSKs stoppere, og tok ut den ene til datidens ganske viktige oppgjør mellom Landslaget mot Pressens lag. Der han kunne besiktige Norges beste spillere. Myhre ble tatt ut, og spilte fra start. Mange hevder fortsatt at han tok feil av Bjørn Myhre og LSK-kaptein Per Berg. Ingen av de fikk landskamper, men Berg blei det minste både serie- og cupmester noen år etter, og ble senere æresmedlem.

PS: Visste du at Frank Grønlund, Tom Lund, Tom Nordlie og Arne Erlandsen har trent begge klubber?

Annonse fra Obos-ligaen: