Endelig tilbake: - Det er det beste som finnes
Det er snart fire måneder siden Eric Kitolano vred seg i smerte i derbyet mot Vålerenga. 28-åringen er endelig tilbake og klar for en høst han har gledet seg lenge til.
- Da tenkte jeg at sesongen er over
Det var rett før pause i derbyet 19. april at skaden inntraff. Kitolano ble taklet bakfra, og det ble raskt klart at det var snakk om et beinbrudd.
- Det var litt rart. Jeg tenkte «oi, nå har man brukket beinet», og så tenkte man ikke så mye lenger enn at man måtte få fikset det. Det var jo midt i et derby, så fokuset var på å vinne kampen. Men så visste man ikke hvor lang tid det skulle ta, og det har tatt litt lengre tid enn jeg trodde, sier Kitolano.
28-åringen fryktet raskt at skaden kunne bety slutten på sesongen.
- Da tenkte jeg at sesongen er over. Hvor lang tid tar dette? Hva skal jeg gjøre nå? Det blir et tøft år, tenkte jeg. Men det ble heldigvis ikke sånn.
En lang vei tilbake
Det som først var et skademareritt, utviklet seg til nesten fire måneder uten fotball. For Kitolano har det vært en krevende periode - både fysisk og mentalt.
- Det ble jo fort veldig kjedelig. Når kampene har kommet og det har vært så mange kule kamper, så har det vært veldig kjedelig å sitte og se på.
For en spiller som elsker å være på banen, har rehabiliteringen vært en stor kontrast til hverdagen han kjenner.
- Det vanskeligste er at man må være i gymmen hele tiden. Det er det kjedeligste jeg vet om. Det er jo fotball jeg er glad i og vil spille.
Det å være en del av laget, men samtidig ikke kunne bidra på banen, har også vært tøft.
- Du føler jo at man ikke gjør noe. Du føler du bare går rundt der helt alene, selv om du er med laget. Du er jo ikke der det gjelder. Du går rundt og ser på. Du har lyst til å hjelpe til, men du får ikke gjort noen ting, bortsett fra å kanskje gi noen beskjeder her og der fordi du ser det fra tribunen. Det tøffe er at man ikke får bidratt.
Gjennom den lange rehabiliteringen har Kitolano brukt mye tid med fysioteamet. Selv om han ikke har vært spesielt glad i alle timene i gymmen, er han full av takknemlighet for jobben som er lagt ned.
- Jeg må gi en stor takk til fysioteamet. De har vært utrolig flinke og hjulpet meg gjennom hele perioden. Jeg setter veldig stor pris på jobben de har gjort.
Så kommer smilet når han tenker på hvor mye tid han har tilbrakt sammen med fysioterapeutene.
- Jeg synes egentlig litt synd på dem også, siden de har måttet jobbe med meg i gymmen så lenge, sier han med et smil.

Tre uker med laget
Etter en lang periode med individuell opptrening kom endelig øyeblikket Kitolano hadde ventet på. De siste tre ukene har han trent for fullt sammen med resten av laget.
Dermed har han gradvis fått tilbake det han har savnet aller mest: tempoet, duellene og ikke minst det å være en del av spillergruppen på fotballbanen.
- Det er å bare spille fotball. Være på banen og være med gjengen. Det er det beste som finnes.
De tre ukene med laget har også vært viktige for å komme tilbake etter et langt avbrekk. Samtidig er Kitolano klar på at det vil ta litt tid før han er tilbake på sitt aller beste.
Måtte finne sin egen måte
Kitolano har ikke vært gjennom en så alvorlig skade tidligere. Derfor har også rehabiliteringsperioden vært en helt ny erfaring.
- Jeg har jo ikke hatt så mange skader. Dette er den største skaden jeg har hatt. Jeg har aldri visst hva jeg måtte gjøre.
For å holde motivasjonen oppe har han forsøkt å variere dagene og ikke låse seg til den samme rutinen hver eneste dag.
- Jeg har gjort det jeg har fått beskjed om halvveis, sier han med et smil.
- Andre dager har jeg gjort andre ting for å kunne variere, slik at det ikke blir det samme mønsteret hele tiden. For da blir jeg veldig lite motivert, og det blir veldig kjedelig og ensomt.
Derfor har det vært viktig for 28-åringen å ta én dag av gangen.
- Ja, for da blir det variasjon. Da blir det ikke samme syklus hele tiden. Da hadde jeg gått i veggen, tror jeg.
Gleder seg til Europa-høsten
Med Europa-spill, Eliteserien og cup på menyen blir høsten tettpakket for LSK. Kitolano hadde lenge fryktet at han skulle gå glipp av det hele.
Nå ser det derimot ut til at han får være med når det virkelig drar seg til.
- Det blir kjempegøy. Det er noe jeg har sett fram til - at høsten blir ekstremt gøy. Så var jeg litt redd for at jeg kanskje skulle miste den, men nå ser det ut som at jeg får vært med på det og fra start. Jeg gleder meg veldig.
Han mener LSK må gripe mulighetene som kommer.
- Vi må bare utnytte alle mulighetene vi har nå og kose oss. Det er masse kule kamper og kult vi kan få oppleve sammen. Vi er i en posisjon nå hvor vi bare kan prøve å utvikle oss hele tiden og tenke på å bli bedre.
- Håper jeg kommer dit ganske fort
Etter nesten fire måneder uten kamp er Kitolano realistisk på at det vil ta litt tid å finne tilbake til toppformen.
- Jeg må nok få litt tid for å komme tilbake på mitt beste. Nesten fire måneder uten fotball er lang tid. Det vil ta litt tid, men jeg håper ikke det tar for lang tid før jeg kommer på det samme nivået som jeg var på i fjor og på starten av sesongen. Da følte jeg meg bra, så jeg håper jeg kommer dit ganske fort.
Etter en lang og krevende vei tilbake er det likevel én ting som overskygger alt annet.
Endelig kan Eric Kitolano gjøre det han har savnet siden april:
Spille fotball. Være på banen. Være med gjengen.
- Det er det beste som finnes.